”Jos nuoret eivät enää jaksa unelmoida, menetämme jotain perustavanlaatuista” – Yhteisvastuukeräys täyttää 75 vuotta

Juhlavuonna Yhteisvastuukeräys tukee nuorten mahdollisuuksia unelmoida ja rakentaa turvallista tulevaisuutta. Suomen suurimpiin kuuluva, vapaaehtoisvoimin toteutettava hyväntekeväisyyskeräys käynnistyy 2. helmikuuta.

”On välttämätöntä, että nuoret voivat haaveilla elämästään ja maailman tulevaisuudesta. Pahin uhka on apatia, joka tukahduttaa unelmoinnin. Jos nuoret eivät enää jaksa tai uskalla unelmoida, menetämme jotain perustavanlaatuista”, sanoo vuoden 2025 Yhteisvastuu-piispa, arkkipiispa Tapio Luoma.

Yhteisvastuukeräys suunnataan nuorten unelmien ja mahdollisuuksien vahvistamiseen. Puolet keräystulosta ohjataan kotimaahan, puolet maailman kriisialueille. Tänä vuonna Yhteisvastuu täyttää 75 vuotta.

Nuorten tulevaisuus vaarassa

Yhteisvastuun kansainvälinen apu kanavoidaan Kirkon Ulkomaanavun kautta maailman kriisialueille. Katastrofirahaston kautta saadaan perille nopeaa apua, kuten ruokaa, puhdasta vettä ja suojia sota- ja katastrofioloissa. Rahaston avulla tuetaan haastavissa olosuhteissa myös nuorten koulunkäyntiä ja toimeentuloa sekä jälleenrakentamista ja varautumista tuleviin kriiseihin. Lisäksi keräysvaroin voidaan tukea vuosittaisen teeman mukaisia kehitysyhteistyöhankkeita ja rauhantyötä.

”Pitkittyneiden kriisien ja konfliktien keskellä nuoret kokevat usein näköalattomutta ja toivottomuutta. Koulutus luo toivoa ja avaa työllistymismahdollisuuksia, näköaloja paremmasta huomisesta”, sanoo Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja Tomi Järvinen.

Yhteisvastuukeräys nostaa tänä vuonna esiin Kirkon Ulkomaanavun työtä Keski-Afrikan tasavallassa, joka on maailman kolmanneksi köyhin valtio. Epävakauden ja äärimmäisen köyhyyden vuoksi maan väestöstä iso osa on lukutaidottomia. Erityisen heikossa asemassa ovat tytöt, joista monen koulutaival katkeaa jo varhaisessa teini-iässä raskauden tai lapsiavioliiton myötä. Koulutuksen puute ruokkii näköalattomuuden ja köyhyyden kierrettä, mikä haastaa pahimmillaan maan haurasta, sisällissodan runtelemaa rauhaa.

Kotimaassa Yhteisvastuukeräys 2025 toteutetaan yhteistyössä Suomen Partiolaisten kanssa. 30% tuotosta käytetään evankelis-luterilaisissa keräysseurakunnissa paikallisten nuorten parissa tehtävään työhön ja seurakunnan sosiaaliseen apuun.

Iloinen poika istuu jalkapallo käsissään portailla Keski-Afrikan tasavallassa.
Keski-Afrikan tasavallan Mbaikissa elävä Jordan Fouka, 23, on toinen Kirkon Ulkomaanavun vuoden 2025 Yhteisvastuu-dokumenttien päähenkilöistä. Kuva: Antti Yrjönen / KUA

Yhteisvastuu on välittämisen kansanliike

Yhteisvastuu on evankelis-luterilaisen kirkon vuosittainen suurkeräys, joka auttaa hädänalaisia syntyperään, uskontoon tai poliittiseen vakaumukseen katsomatta. Vuodesta 1950 kerätty Yhteisvastuu on vakiinnuttanut paikkansa suurena välittämisen kansanliikkeenä. Keräykseen osallistuvat kaikki evankelis-luterilaiset seurakunnat ja kymmenet tuhannet vapaaehtoiset ympäri Suomen.

Yhteisvastuukeräyksen avauspäivänä 2. helmikuuta Yle lähettää tasavallan presidentin Alexander Stubbin vetoomuksen klo 12. Ennen tätä Yhteisvastuun avausmessua vietetään Turun tuomiokirkossa arkkipiispa Tapio Luoman johdolla.

Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Johanna Järventaus, viestintäpäällikkö, Kirkkopalvelut ry, puh. 040 156 1010, johanna.jarventaus@kirkkopalvelut.fi

Elisa Rimaila, viestinnän asiantuntija, Kirkon Ulkomaanapu, puh. 050 599 6986, elisa.rimaila@kua.fi