Kenya

I Kenya arbetar Kyrkans Utlandshjälp (KUA) på de allra fattigaste områdena med att stöda barnens skolgång och fredsprocesser mellan lokalsamhällena.

I Kenya stödjer Kyrkans Utlandshjälp fredsarbete, humanitärt bistånd, försörjningsmöjligheter och utbildning. I Kenyas fattigaste regioner, särskilt i norra och östra delen av landet, orsakar torka orsakad av klimatförändringar brist på grundläggande behov och konkurrens om knappa naturresurser utlöser regionala konflikter. Vi stödjer också utbildning i flyktingområdena Kalobeyei och Kakuma.

I huvudstaden Nairobi har vi lanserat ett Creative Industries-program för att erbjuda yrkesutbildning inom kreativa näringar för ungdomar som växer upp under svåra omständigheter, med anställda inom områden som grafisk design, musik och spel.

Befolkning: 48,4 miljoner
Huvudstad: Nairobi
Valuta: Kenyansk shilling
Språk: Engelska (officielt), swahili (officielt), flera originalspråk
Religion: kristna (83 %), muslimer (11 %), traditionalister (2 %), andra
KUA i Kenya: sedan 2014